درمان خانگی چاقی

درمان خانگی چاقی

دلایل چاقی

چاقی یکی از بزرگترین مشکلات سلامت در دنیا است که با مشکلاتی از قبیل فشار و قند خون بالا و مشخصات لیپید ضعیف خون همراه است.اگر تغذیه شما زیاد است و تحرک‌تان کم، نباید از چاق شدن‌تان تعجب کنید. اما اگر غذای چندانی نمی‌خورید و تحرک‌تان هم چندان کم نیست، حق دارید اگر از افزایش وزن‌تان نگران باشید. برای درمان خانگی چاقی باید ابتدا با دلایل چاقی آشنا شوید
۱- ژنتیک
چاقی در اثر عوامل بسیاری روی می دهد, یکی از اصلی ترین دلایل آن نیز ژنتیک افراد هست که می تواند منجر به افزایش وزن گردد.هر چند هنوز دانشمندان کوشش دارند تمام ژن‌های مربوط به اشتها, متابولیسم و چاقی را شناسایی کنند, اما چیزی که تا به حال مشخص شده این هست که مسئول‌ترین جهش ژنتیکی مرتبط با چاقی, جهش در ژنی هست به اسم ژن ob «obesity به معنی چاقی» که لپتین را کُد گزاری می کند.
۲- ترک سیگار
افرادی که سیگار را ترک می‌کنند به‌طور میانگین کمتر از ۴.۵ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند زیرا با حذف نیکوتین چند اتفاق می‌افتد:
- فرد احساس گرسنگی بیشتری می‌کند و غذای بیشتری می‌خورد که این احساس گرسنگی ممکن است پس از چند هفته برطرف شود.
- بدون اینکه میزان کالری دریافتی کم شده باشد، سوخت‌وساز کند می‌‌شود.
-برای شروع درمان خانگی چاقی فرد باید حتما سیگار را ترک کند زیرا که اگر بعد از لاغر شدن سیگار ترک شود باعث میشود تا بین۵ تا ۷ کیلو اضافه وزن داشته باشد
- غذاها برای فرد خوشمزه‌تر به‌نظر می‌رسند که ممکن است به پرخوری بینجامد.
- فرد به خوردن غذاهای حاضری پرچربی و پرقند روی می‌آورد.


۳-کم‌خوابی
کم‌خوابی به شیوه‌های گوناگون می‌تواند روی متابولیسم بدن شما تأثیر بگذارد، به افزایش وزن منجز شود و شما را در خطر مبتلا شدن به بیماری‌هایی مانند سندرم متابولیک، چاقی و دیابت نوع ۲ قرار دهد. نداشتن خواب کافی باعث می‌شود زودتر احساس گرسنگی کنید، به پرخوری تمایل بیشتری داشته باشید و حساسیت بدنتان به انسولین کم شود؛ این عوامل در مجموع می‌تواند به مقاومت به انسولین بینجامد.
۴-استرس

استرس، همیشه با تغییرات بیوشیمیایی مرتبط بوده است و کاری می‌کند هوس غذا خوردن بکنید و در نهایت منجر به چاقی می‌شود.در زمان استرس میزان ترشح کورتیزول یا «هورمون استرس» در بدن افزایش می‌یابد و اشتها را زیاد می‌کند. علاوه بر این ممکن است برای تسکین خودتان هنگام استرس به خوردن غذاهای پرکالری روی بیاورید. ترکیب این دو عامل زمینه را برای افزایش وزن فراهم می‌کند.
نکته: این چهار دلیل برخی از دلایل چاقی است فلذا برای درمان خانگی چاقی ابتدا دلیل چاقی فرد باید شناخته شود و بعد دستور ات گیاهی جهت درمان خانگی چاقی انجام پذیرد

درمان خانگی چاقی

درمان خانگی چاقی

درمان خانگی چاقی

۱-شنبلیله
شنبلیله علاوه بر کمک به درمان دیابت، افزایش شیر مادر و کاهش التهاب، می تواند به کاهش وزن هم کمک کند. تخم شنبلیله سرشار از پلی ساکاریدهایی به نام گالاکتومانان است.شنبلیله از گیاهانی است که میتواند به درمان خانگی چاقی و در نتیجه کاهش وزن کمک کند.
۲-فلفل

فلفل باعث ترشح آدرنالین می‌شود؛ این هورمون در بالا رفتن دمای بدن نقش موثری دارد. دمای بدن بالا رفته، متابولیسم افزایش پیدا می‌کند و در بسیاری از افراد، باعث عرق کردن می‌شود. پس از اینکه این حالت به وجودآمد، بدن کالری بیشتری می‌سوزاند و فرد لاغر می‌شود فلفل قرمز یک روش های درمان خانگی چاقی است
۳-زنجبیل

مصرف ریشه‌ی زنجبیل می‌تواند به کنترل وزن و درمان خانگی چاقی کمک کند و تحقیقات نیز خواص زنجبیل برای لاغری را تأیید کرده‌اند.زنجبیل دارای خواص چربی سوزیست، که در افزایش سرعت متابولیسم موثر است، بنابراین چربی بیشتری را می سوزاند. علاوه برچربی سوزی، به شما کمک می کند که برای مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید، که به نوبه خود باعث کاهش مصرف مواد غذایی و مصرف کالری می شود. زنجبیل به عنوان یک مهار کننده طبیعی اشتها کار می کند، که بهترین روش برای از دست دادن وزن است.


۴-گیاه پونه
گیاه پونه که عطری شبیه نعناع دارد، تنها فقط یک گیاه سم زدا نیست. پونه کوهی هم از بدنتان سم زدایی می کند و هم میزان متابولیسم را در بدنتان بالا می برد. این گیاه سیستم دفع بدن را تنظیم می کند و وقتی روده هایتان درست کار کند، کمتر گرفتار اضافه وزن می شوید. در صورتی که میخواهید درمان خانگی چاقی را شروع کنید از گیاه پونه غافل نشوید
۵-قهوه سبز

مصرف قهوه سبز، مانع بروز چاقی در افراد می شودو یک از روش های درمان خانگی چاقی است . در واقع قهوه ی سبز، یک محصول بزرگ برای لاغری به شمار می رود. ترکیب این نوشیدنی، حاوی عناصر و موادی است که باعث سرعت بخشیدن به سوخت و ساز چربی ها در بدن می شود. سوخت و ساز سریع تر در بدن انسان، هم موجب می شود تا چربی ها سریع تر تقسیم شده و چاقی، که مشکل عمده ی همه ی انسان ها است، از بین برود. از طرف دیگر، چون مصرف قهوه سبز بدن را از سموم و مایعات اضافی پاک می کند، برای خلاص شدن از وزن اضافی به انسان کمک شایانی خواهد کرد.
۶-زیره سبز

مدتی است که زیره به عنوان تسریع کننده روند درمان خانگی چاقی مورد توجه قرار گرفته است. برخی پژوهش ها ادعا می کنند اضافه کردن زیره به برنامه غذایی، مزایایی برای کاهش وزن دارد. البته تنها یک غذا یا چاشنی حکم دارویی جادویی برای کاهش وزن را ندارد. در هر صورت برای داشتن کاهش وزن باید در میزان کالری دریافتی و مصرفی تغییر ایجاد کنید. اضافه کردن زیره به غذاها سبب کاهش وزن چشمگیر نمی شود. اما افزودن آن به برنامه غذایی متعادل و کم کالری به کاهش وزن کمک می کند 

درمان خانگی چاقی

نسخه گیاهی برای درمان خانگی چاقی نسخه گیاهی برای درمان خانگی چاقی
۱-دمنوش تخم کتان می تواند در کاهش وزن و لاغر شدن بسیار مفید باشد . دمنوش تخم کتان می تواند به شدت در افزایش سوخت و ساز بدن موثر باشدو اشتها را کاهش دهد .
۲-
  ۱ تا ۲ قاشق چای خوری چای سبز مرغوب را در آب جوش بریزید و به مدت ۲ تا ۳ دقیقه منتظر بمانید سپس آن را صاف کنید. روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز بنوشید.
۳-
به جای چای می توانید ۴ یا ۵ قطره روغن پونه را به یک لیوان آب میوه کم کالری افزوده و روی یک بار بنوشید. همچنین می توانید کپسول های پونه را با حداقل ۷۰ درصد کارواکرول مصرف کنید اما حتما پیش از مصرف با پزشک مشورت نمایید.
۴-
  ۱ قاشق غذاخوری برگ مریم گلی تازه (یا یک قاشق چای خوری برگ مریم گلی خشک) را در فنجان بریزید. آب جوش را به فنجان افزوده، به مدت ۵ دقیقه روی آن را بپوشانید و سپس صاف کنید. مقداری آبلیمو برای بهتر شدن طعمش به آن اضافه کنید و این چای را ۲ یا ۳ بار در روز بنوشید.

توصیه های تغذیه ای برای درمان خانگی چاقی

برای درمان خانگی چاقی باید به نکات زیر کمال توجه را داشته باشید زیرا که این به شما در امر درمان خانگی چاقی بسیار کمک می کند
۱-
بهتر است از قاشق های کوچکتر ولی “سنگین‌تر” استفاده نمائید زیرا قاشق سنگین، حس “پر” بودن را تقویت کرده و باعث کاهش دریافت غذا در هنگام خوردن وعده‌های غذایی می‌‌‌‌‌شود.
۲-
توصیه می‌شود حتماً بعد از خوردن وعده‌‌های اصلی غذایی، مسواک بزنید زیرا مسواک زدن باعث انتقال حس «اتمام خورانش» به مغز شده و از ریزه‌خواری در بین وعده‌های غذایی که می‌تواند موجب انتخاب مواد‌غذایی نامناسب و نیز افزایش وزن شود، جلوگیری کند.
۳-
توصیه می‌شود در هنگام آشپزی کردن برای غذاهای اصلی از ادویه‌های مناسب استفاده نمائید.
۴-
در هنگام صبح نوشیدن یک فنجان چای سبز، می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدنتان شده و به کاهش وزنتان کمک بیشتری می‌نماید.
۵-
در هنگام عصر نوشیدن یک استکان دم کرده گل‌گاوزبان می‌تواند اضطراب و استرس‌های روزانه را کم کرده و نیز در طولانی مدت باعث کاهش حجم دریافتی غذا و در نتیجه کاهش وزن شود.

توصیه های تغذیه ای برای درمان خانگی چاقی

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد