درمان خانگی التهاب لوزه ها

التهاب لوزه

تونسلیت که نام پزشکی ورم لوزه می باشد، در واقع التهاب لوزه ها است که گره های لنفاوی در دو طرف گلو میباشد. هر فردی میتواند به این بیماری دچار شود، اما در دوران کودکی شایع تر است.در عفونت لوزه حاد گاهی بیماری تا ۲ هفته ادامه پیدا می کند. عفونت های لوزه بیش از هر چیز نیازمند رعایت بهداشت هستند. برای مثال می توان با رعایت استریلازیاسون دهان و دندان نرخ عفونت دهان را نیز کاهش داد.لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. آن‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

علائم بیماری 

علائم التهاب لوزه علائم التهاب لوزه
عفونت ‌لوزه انواع مختلفی دارد و علائم بسیاری از خود نشان می‌دهد ازجمله:

۱-گلو‌ درد شدید 
۲-مشکل در بلع یا بلع دردناک
۳-صدای خشن؛ بوی بد دهان
۴-تب و لرز
۵-گوش درد
۶-دل درد
۷-سر‌درد
۸-گرفتگی گردن
۹-درد گردن و فک به دلیل تورم غدد لنفاوی
۱۰-لوزه‌های قرمز و متورم
۱۱-نقاط سفید یا زرد روی لوز‌ها

روش درمان خانگی التهاب لوزه

۱-آب نمک
یکی روش های درمان خانگی التهاب لوزه قرقره کردن با آب گرم و نمک است که باید مراحل زیر را دنبال کنید:
در هر ۲۵۰ میلی لیتر آب گرم ۵ گرم نمک اضافه کنید.
این درمان را ۳ الی ۴ بار در روز تکرار کنید. بعد از تقریبا ۲ روز مایعات از مخاط گلوی شما بیرون میروند.
۲-استراحت کردن در موقعیت های مناسب

برای درمان خانگی التهاب لوزه شما باید ظریقه استراحت و خوابیدن خود را تغییر دهید زیرا که در بحث درمان خانگی التهاب لوزه اثر گذار است . به طرف راست دراز بکشید: یک بالش را زیر سر خود بگذارید و دراز بکشید و صورت خود را بالای سمت راست بالش قرار دهید و با بالش یک زاویه ۳۰ درجه ایجاد کنید. برای راحتی بیشتر ، یک بالش را زیر قفسه سینه و شکم در سمت راست بدن خود قرار دهید.
۳-ترکیب گیاهی عسل آویشن

مقداری عسل و آویشن را با آب مخلوظ کنید و سپس بگذارید تا ۱۰ دقیقه دم بکشد این کار را دو بار در روز انجام دهید این ترکیب بسیار کار آمد برای درمان خانگی التهاب لوزه هست

نسخه گیاهی 

توصیه تغذیه ای

۴-ریحان
گیاه ریحان، گیاهی بوته ای یک ساله است که معمولاً طول آن بین ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر است و عطر و بویی مطلوب دارد. رنگ ساقه ی بوته ی ریحان سبز تند است و برگ های منظم و بیضی شکل دارد. برای درمان خانگی التهاب لوزه کافی است که چند عدد برگ ریحان را با آب کافی بجوشانید و بعد از سرد شدن میل کنید.این جوشانده به صورت ارام ارام اثر می کند ولی تاثیر فوق العاده ای دارد.
۵-انجیر

مقداری انجیر تازه و رسیده را با یک فنجان آب ترکیب کنید و بجوشانید و اجازه دهید تا کاملا نرم شود.
سپس آن را ترکیب کنید و یک خمیر و ماسک خوب و غلیظ بدست آورید.
اجازه دهید تا خشک شود و آن را با آب گرم شستشو دهید.
۶-شیر

مصرف شیر راه حل مناسبی است برای درمان خانگی التهاب لوزه. شیر را بجوشانید و مقداری فلفل و زردچوبه به آن اضافه کنید و این عصاره را به مدت سه شب متوالی استفاده کنید.توصیه ها جهت پیشگیری و درمان التهاب لوزه

پیشگیری از التهاب لوزه‌ها - عموماً مسواک زدن نمی‌تواند تمام میکروبها و پلاکهای دندانی را از بین ببرد. برای دفع کامل این عوامل بیماری زا لازم است تا از نخ دندان به طور مرتب استفاده شود. - غرغره کردن با آب نمک چهار بار در روز سبب از بین رفتن باکتری‌ها و جلوگیری از بوی بد دهان می‌شود. - استفاده منظم از خمیر دندان و دهانشویه می‌تواند سبب بهبود عفونتهای لوزه شود و از عود بیماری جلوگیری کند. - نوشیدن آب فراوان به طور مرتب سبب رطوبت دهان می‌شود و باقیمانده مواد غذایی را از بین می‌برد. - استعمال دخانیات برای سلامتی مضر است و احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان را افزایش می‌دهد. همچنین به دلیل اینکه موجب خشکی بیش از حد دهان می‌شود می‌تواند زمینه ساز بوی بد دهان و افزایش عفونت و التهاب لوزه‌ها شود. - یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از عفونت لوزه‌ها، شستن دستها به طور مرتب بویژه در فصول سرد سال می‌باشد. این نکته بویژه پس از دست دادن با افراد مبتلا اهمیت بیشتری خواهد داشت. همچنین از مصرف مشترک ظرف و لیوان خود با دیگران پرهیز کنید.

هایپر سلامت
محصولات مرتبط
مقالات
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد