بخوانید و شگفت زده شوید از فواید علمی روزه گرفتن

بهترین فواید روزه داری برای سلامت بدن انسان
  •  روزه داری یکی از ارکان اصلی و از واجبات دین اسلام است و خداوند ما را موظف کرده که در ماه مبارک رمضان آن را به جا بیاوریم. خداوند در قرآن کریم پاداش اخروی فراوانی برای روزه داران وعده داده است. روزه تنها تحمل گرسنگی و تشنگی نیست، بلکه فواید بسیاری برای روح و جسم انسان دارد. امروزه ثابت شده است که روزه نه تنها به تعالی روح انسان کمک می کند بلکه سبب حفظ سلامت جسم نیز می شود. بر اساس تحقیقات علمی، روزه می تواند به بازسازی و ترمیم بدن کمک کند و بدن را در برابر انواع مختلف بیماری ها مصون نگاه دارد. حال در ادامه این مقاله با فواید روزه داری برای بدن انسان آشنا شوید


فواید روزه داری برای سلامت بدن
  • سم زدایی بدن
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
  • کاهش قند خون
  • کاهش وزن
  • تنظیم فشار خون
  • بهبود عادات غذایی
  • ترک عادات بد با روزه گرفتن
  • افزایش طول عمر با روزه گرفتن
  • بهبود سیستم ایمنی با روزه گرفتن

سم زدایی بدن

 یکی از فواید روزه داری در ماه رمضان این است که به سم زدایی بدن کمک می کند. امروزه اغلب افراد غذاهای فراوانی که حاوی مواد نگهدارنده هستند، مصرف می کنند که در طول زمان این مواد به سموم تبدیل می شوند.
هنگامی که بدن روزه دار است، مخصوصا برای دوره طولانی مدت، بدن از طریق کبد و کلیه ها این سموم و چربی های انباشته در بدن را دفع می کند و سبب پاکسازی بدن می شود.


بهبود عملکرد دستگاه گوارش

 در طول دوره یک ماهه روزه داری، فرایند طبیعی و فیزیولوژیکی در سیستم گوارشی با فعالیت کمتری ادامه پیدا می کند و در اصطلاح، سیستم گوارشی در استراحت به سر می برد.
این امر باعث می شود سیستم گوارش با سرعت ثابت و با ترشح اسید در سطوح پایین تر فعالیت کرده، در نتیجه بدن و کل سیستم گوارش بازسازی و سلول های جدید مجدد تشکیل شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده، روزه داری در درمان مشکلات گوارشی از جمله بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده، ریفلاکس مری و معده، موثر است.


کاهش قند خون

 روزه داری به کاهش قند خون، افزایش انرژی و تولید گلیکوژن کمک می کند، در نتیجه سلول های بتا در پانکراس، تولید انسولین را کاهش داده و فعالیت آن ها کمتر می شود.
در واقع افزایش تولید گلیکوژن باعث شکسته شدن گلوکز شده و در نتیجه میزان قند خون کاهش می یابد و بدن در برابر دیابت مصون نگه داشته می شود. بر اساس تحقیقات علمی، روزه روشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد مستعد به این بیماری می باشد.


کاهش وزن

 یکی دیگر از فواید روزه داری برای بدن، کمک به کاهش وزن می باشد. بدن در طول روزه نیاز به انرژی دارد و این باعث می شود که چربی های انباشته شده در بدن به انرژی تبدیل شوند. روزه با افزایش متابولسیم بدن علاوه بر کاهش وزن به کاهش چربی سوزی در بدن نیز کمک می کند. البته لازم به ذکر است، تنها افراد روزه داری که عادات غذایی سالم دارند، می توانند وزن خود را کاهش دهند. بسیاری از افراد به دلیل عدم رعایت نکات تغذیه ای در دوران ماه مبارک رمضان، نه تنها وزنی از دست نمی دهند، بلکه با اضافه وزن نیز مواجه می شوند. توجه داشته باشید، افراد روزه دار به منظور پیشگیری از یبوست، باید مایعات و غذاهای حاوی فیبر بالا مصرف کنند و از حذف وعده غذایی سحری، اجتناب کنند.


تنظیم فشار خون

 روزه یک درمان طبیعی و مفید برای فشار خون بالا است که باعث کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز و بیماری های قلبی می شود. با روزه داری، میزان آدرنالین کاهش یافته و در نتیجه باعث کاهش فشار خون می شود.
* البته لازم به ذکر است، افرادی که دچار فشار خون بالا هستند و دارو مصرف می کنند، باید با صلاح دید پزشک روزه خود را بگیرند.


بهبود عادات غذایی

 بسیاری از مطالعات نشان داده است که روزه باعث ایجاد یک عادت غذایی سالم مانند مصرف آب، میوه ها و سبزیجات می شود. برای افرادی که به مصرف غذاهای ناسالم عادت دارند و یا به برخی از مواد غذایی از جمله قند، شیرینی، نوشابه های گازدار و مواد کافئین دار، اعتیاد دارند، کمک می کند تا عادات غذایی سالم را جایگزین کنند. همچنین، سبب کنترل و کاهش اشتها در فرد نیز می شود. به این ترتیب، روزه موجب بهبود سلامت کلی و افزایش ایمنی بدن می شود.


ترک عادات بد با روزه گرفتن

رمضان زمان مناسبی برای ترک عادات بد است چون باید کل روز را روزه بگیریم مانند سیگار کشیدن و غذاهای شیرین نباید در طی ماه رمضان خورده شود ترک عادت در زمانی که در یک گروه انجام می شود و یافتن آن در طی ماه رمضان بسیار آسان تر است توانایی روزه گرفتن برای کمک به ما برای کاهش عادات بد قابل توجه است. روزه گرفتن بهبود رژیم غذایی سالم را بهبود می بخشد.


افزایش طول عمر با روزه گرفتن

روزه گرفتن تاثیر زیادی بر اتوفاژی (خود خواری ) دارد. این فرایندی است که در آن یک سلول خودش بازیافت می کند تا مطمئن شود می تواند با خلاص شدن از هر چیزی که درست کار نمی کند بهتر عمل کند.
وقتی سلول هایی دارید که به طور مداوم خود را احیا می کنند تا عملکرد بهینه داشته باشند باید تاثیرات ضد پیری داشته باشد. وقتی سلول ها قادر به تازه کردن خود هستند به شدت روند پیری را هم در ظاهر فیزیکی و هم داخلی کاهش می دهند.


بهبود سیستم ایمنی با روزه گرفتن

روزه گرفتن می تواند کمک کند حتی قبل از شروع بیماری ها با آن مبارزه کنید. به این ترتیب وقتی فصول تغییر می کنند، نباید نگران سرماخوردگی باشید.سلول ها شروع به بازسازی می کنند وقتی این کار را انجام می دهند منجر به جایگزین سلول های قدیمی می شوند که بخشی از سیستم ایمنی هستند.


سایر فواید روزه داری برای سلامت بدن

- در درمان بسیاری از بیماری های التهابی مانند آرتریت نقش دارد.
- استرس و فشار روانی را کاهش می دهد.
- روند درمان بیماری های پوستی مانند درماتیت پوستی (التهاب پوستی)، اگزما و جوش را تسریع می کند.
- برای بهبود عملکرد مغز مفید بوده و از ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون، پیشگیری می کند.
- از لحاظ روحی، سبب آرامش قلبی می شود و به تقویت اراده کمک می کند.