درمان خانگی آسم

علائم بیماری 

آسم چیست

آسم از واژه‌ی یونانی «آسما» به‌معنای «نفس‌نفس زدن» گرفته شده است آسم یک بیماری شایعی است که از هر ۱۰ کودک یک نفر و از هر ۲۰ بزرگسال یک نفر را مبتلا می کند آسم در این بیماری راه های تنفسی شما تنگ و متورم شده و بیش از اندازه مخاط تولید می کند این امر سبب به وجئد امدن مشکلات تنفسی سرفه تنفس صدا دار و تنگی نفس خواهد شد با وجود انجام تحقیقات وسیع علت آسم هنوز ناشناخته می باشد.آسم علاج قطعی ندارد اما قابل کنترل است. به طوری که می توان از بروز حمله های آسمی پیشگیری کرد


تفاوت آسم و آلرژی

تفاوت آسم و آلرژی را می‌توان از لحاظ علائم، علت، نحوه تشخیص و راه‌های درمان مورد بررسی قرار داد. آسم فقط ریه‌ها و مجاری هوایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که آلرژی می‌تواند بر روی چندین عضو و دستگاه بدن تأثیر بگذارد

آسم التهاب مجاری هواست. در حالی که آلرژی واکنش غیرمعمول و ناخوشایند دستگاه ایمنی بدن به برخی از مواد است.

• علائم آسم شامل خس خس سینه، مشکل تنفسی، فشار در قفسه سینه و سرفه است. علائم آلرژی با توجه به نوع آلرژی متفاوت است و می‌تواند شامل ناراحتی معده، گرفتگی بینی، عطسه، بثورات پوستی و کهیر شود.

• برای تشخیص آسم از آزمایش عملکرد ریه، اسپیرومتری و تست متاکولین استفاده می‌شود. آلرژی را می‌توان با استفاده از آزمایش خون و تست پوستی پریک تشخیص داد.

آسم فقط ریه‌ها و مجاری هوایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که آلرژی می‌تواند بر روی چندین عضو و دستگاه بدن تأثیر گذارد.

هایپر سلامت

گیاهان مفید 

۱- تنگی نفس
۲-تنگی قفسه سینه
۳-خس خس کردن


هنگام نفس کشیدن هر گونه علامت شبیه به علائم آسم بسیار جدی است و اگر درمان نشود حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد نیز شود نشانه های این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حملات آسم در بعضی از افراد نادر است و فقط در یک شرایط خاص بروز می کند حملات سرفه یا خس خس سینه که با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بدتر می شود

علائم آسم

درمان خانگی آسم

۱-زنجبیل 
مصرف زنجبیل یک درمان خانگی آسم شناخته شده برای بیماری هایی مانند آسم به شمار می‌رود. محققان دریافته اند که این ماده طبیعی در کاهش التهاب راه های هوایی موثر بوده و مانع از انقباض آن ها می شوند.
۲-روغن خردل

یک دیگر از روش های درمان خانگی آسم روغن خردل است .هنگامی که دچار حمله‌ی آسم می‌شوید، ماساژ با روغن خردل به صاف شدن مسیر تنفس و برگشت حالت معمولی تنفس کمک می‌کند.حرارات دادن مقداری روغن خردل با کافور و ریختن آن درون یک کاسه و هنگامی که کمی گرم است روی قفسه سینه و قسمت فوقانی پشت ماساژ بدهید
۳-انجیر

خواص غذایی انجیر، سلامتی تنفسی را افزایش می‌دهد و سبب رفع بلغم شده و مشکلات تنفسی را بهبود می‌بخشد. برای درمان خانگی آسم شما باید به این منظور سه عدد انجیر خشک را بشویید و به مدت یک شب آن را در یک فنجان آب بخیسانید.انجیر سبب ارتقا سطح سلامت تنفسی و کمک به تخلیه خلط و کاهش مشکلات تنفسی می شود و درنتیجه به درمان آسم شما کمک کند .

نسخه گیاهی 

هایپر سلامت

۴-اکالیپتوس
در حقیقت، روغن اکالیپتوس بخش‌هایی دارد که به تسکین درد و التهاب کمک می‌کند. هم چنین این گیاه به مسدود کردن مواد شیمیایی که موجب آسم می‌شوند کمک می‌کند. و جزء بهتر راه های درمان خانگی آسم است می‌توانید از روغن اکالیپتوس خالص برای درمان آسم و علائم آن استفاده کنید.روغن اوکالیپتوس خالص به دلیل آنکه خواص ضد احتقانی دارد. یک درمان موثر برای بهبود علائم آسم محسوب می شود. تحقیقات نشان می دهد که این روغن دارای یک ماده شیمیایی به نام "اوکالیپتول" است که می تواند به شکستن سد مخاط ریه کمک کند.
۵-گل رنگ
دانه‌های گل رنگ برای سلامتی مفید هستند.
بسیاری از افراد از آن‌ها برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی استفاده می کنند زیرا روغن دانه گل رنگ حاوی اسیدهای لینولئیک است . دانه‌های گلرنگ به این دلیل برای درمان خانگی آسم, مفید هستند که به عنوان یک محرک عمل می‌کنند و هم چنین به کاهش اسپاسم با ایجاد خلط و یا خلط محکم در مجاری تنفسی به کمک می کند.
۶-عسل

عسل شامل بسیاری از آمینو اسیدها، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها است که برای رهایی از آسم بسیار مفید هستند. هنگامی که به آسم مبتلا می‌شوید، مجاری تنفسی و ریه‌ها ملتهب و مسدود می‌شود و باعث می‌شود که تنفس برایتان مشکل باشد. عسل می‌تواند غشا مخاطی را در مجاری تنفسی خود تسکین دهد که باعث بهبود سرفه های ناشی از آسم می شود . در زیر برخی روش های درمانی آورده شده‌است که از عسل در آن ها برای رهایی از علایم آسم استفاده می‌کنند.


آسم کودکان

علائم آسم در تمام کودکان یکسان نیست اما علامت های کلی که در تمام کودکان به صورت یک سان وجود دارد عبارت است از

۱- حملات مکرر سرفه در شب یا حین بازی، خندیدن و گریه کردن.
۲- کم‌انرژی‌بودن در زمان بازی
۳- تنفس سریع (به‌طور متناوب)
۴- صدای سوت هنگام دم یا بازدم
۵-
حرکات الاکلنگی در قفسه‌ی سینه ناشی از تنفس سخت

توصیه تغذیه ای

هایپر سلامت

توصیه های تغذیه ای برای درمان خانگی آسم

۱- دریافت وعده های غذایی پُرحجم اجتناب کنید. افزایش حجم معده می تواند باعث تشدید حملات آسم شود
۲- مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ مفید است. گردو و ماهی از منابع خوب این اسیدهای چرب می باشند. البته در صورت ابتلا به آلرژی غذایی به ماهی، مصرف ماهی باید از رژیم حذف شود.
۳- مقدار شکر موجود در غذای خود را کاهش دهید.
۴- ۶۰ تا ۸۰ اونس آب در هر روز بنوشید.
۵- از گوشتهای فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس پرهیز کنید.

محصولات مرتبط
مقالات مرتبط
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد