درمان خانگی گوش درد

علائم بیماری 

علت گوش درد

قبل از دانستن  درمان خانگی گوش درد لازم است که با علت های درد گرفتن گوش آشنا شوید.
۱-فشار هوا

تغییر ارتفاع،‌ مانند مسافرت با هواپیما یا مسافرت در پیچ و خم کوه ها (راه هراز شمال)، می‌تواند باعث احساس “باد گرفتگی گوش” در گوش ها شود. اگر در این حالت سعی کنید که با خارج کردن شدید هوا از بینی، احساس فشار‌تان را برطرف کنید، ممکن است پرده‌ گوش‌تان سوراخ شود
برای اجتناب از این مشکلات در هواپیما :
آدامس بجوید یا در هنگام پرواز و فرود، چیزی بخورید. همچنین هنگامی که هواپیما فرود می آید، بیدار باشید.
از غواصی و مسافرت هوایی هنگام سرما خوردگی، عفونت سینوسی یا علائم آلرژی اجتناب کنید. 
۲-جرم گوش

گوش شما همیشه از شر جرم ها خلاص می شود؛ اما هنگامی که این پروسه به خوبی عمل نمی کند، مواد چسبنده در گوش شما تولید و سفت می شود و باعث می شود کانال گوش شما مسدود شود. پزشک شما این نوع جرم گوش را “واکس چسبیده” می نامد. گاهی اوقات باعث ایجاد درد می شود. 
۳-عفونت گوش میانی 
عفونت در فضای گوش میانی باعث ملتهب شدن گوش میانی می شود و این روند ممکن است یک گوش و یا هر دو گوش را با هم گرفتار کند. این بیماری خصوصاً در میان کودکان بسیار شایع است و همچنین شایعترین علت کاهش شنوائی دریچه ها به حساب می آید.
نکته
ممکن است در گوش هایتان احساس درد داشته باشید حتی زمانی که منبع آن جای دیگری در بدن شماست مثل دندان درد. این مسئله به این خاطر است که اعصاب در صورت و گردن به طور نزدیکی به هم مرتبط اند. پزشکان این نوع درد را که در یک ناحیه شروع می شود اما مربوط به جای دیگری است، “درد ارجاع شده” می خوانند. 


گیاهان مفید خانگی برای درمان خانگی گوش درد

۱-دارچین
دارچین خواص ضد التهابی دارد که به درمان خانگی گوش درد کمک می کند.کمی پودر دارچین را بردارید و آن را با روغن زیتون گرم کنید.اجازه دهید برای چند ساعت سرد شود و سپس آن را صاف کنید.برای رها شدن از درد ،از این روغن به عنوان قطره گوش استفاده کنید.
۲- نمک
دومین راه که به وسیله نمک شما درمان خانگی گوش درد را درمان می کنید نمک است چهار یا پنج تا قاشق غذا خوری نمک را در یک ماهی تابه حرارت دهید، تا قهوه ای شود.یک پارچه تمیز را بردارید و نمک را روی آن بپاشید.آن را روی گوش آلوده قرار دهید.اگر هر روز آن را برای ۲-۵ دقیقه روی گوش قرار دهید، قطعا درد را کاهش خواهد داد.
۳- میخک

گل میخک یک محصول بسیار معطر است، که معمولا به عنوان یک ادویه استفاده می شود. گیاه میخک معمولاً به اندازه ۸ تا ۱۲ متر ارتفاع دارد. برای درمان خانگی گوش درد کافی است که میخک را لای یک پارچه پنبه ای بپیچید و آن را در گوش قرار دهید، تا از آسیب دیدن گوش خلاص شوید.

گیاهان مفید 

نسخه گیاهی 

۴-تربچه
 برای درمان خانگی گوش درد میتوان از تربچه نیز استفاده کرد تربچه، یک صیفی کم چرب، بدون کلسترول و چربی است. حاوی ویتامین c,k,B۶ نیاسین و فولات است، ویتامین C موجود در برگ آن ۶ برابر ویتامینی است که در ریشه وجود دارد و فیبر غذایی مهم‌ترین ماده غذایی موجود در آن است.تربچه حاوی اسید های فنلی است که خواص آنتی بیوتیک و ضد التهابی دارند ،و کمک می کند تا از عفونت خلاص شوید .چند تا از تربچه ها را له کنید و آن را در روغن خردل گرم کنید.اجازه دهید تا سرد شود، سپس صاف کنید.چند قطره از این روغن را در گوش خود قرار دهید.
۵-برگ انبه

برگ های انبه دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند، که سرعت درمان خانگی گوش درد را افزایش میدهند و باعث کاهش درد گوش می شوند.چند تا از برگ های انبه را بجوشانید و آب آن را بگیرید.چند قطره از این آب را به داخل گوشی که درد میکند، بپاشید.برای به دست آوردن نتایج دلخواه هر شب استفاده کنید.
۶-روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس از برگ تازه‌ی درخت همیشه‌سبز اکالیپتوس گرفته می‌شود. این روغن بی‌رنگ، بو و مزه‌ی تندی دارد. ویژگی دارویی این روغن ناشی از ترکیبی به‌نام اکالیپتول (معروف به سینئول) است که دارای مواد ضدمیکروب است و به درمان خانگی گوش درد کمک می کند.
چند قطره از روغن اوکالیپتوس را در یک کاسه آب جوش مخلوط کنید.یک قاشق چای خوری ویکس را به این مخلوط اضافه کنید.بخار را استشاق کنید، این فشار را آزاد می کند و جرم گوش را از بین می برد و به دلیل خواص ضد التهابی آن، درد می گیرد.


توصیه های تغذیه ای گوش درد

غذاهای مفید برای درمان خانگی گوش درد:
* ماهی های روغنی، تخم مرغ، شیر و گوشت دارای ید هستند. کمبود خفیف تا متوسط ید با کاهش شنوایی رابطه ای مستقیم دارد. طی مطالعه ای که در کشور چین بر روی کودکانی که در مناطق دچار کمبود ید زندگی می کردند، انجام شد، مشاهده گردید شنوایی این کودکان با مصرف نمک ید دار بهبود می یابد.

* جگر، شیر پرچربی، تخم مرغ و ماهی های روغنی دارای ویتامین A هستند. کانال حلزونی گوش دارای غلظت بالای ویتامین A است و برای عملکرد صحیح خود به این ویتامین نیاز دارد. بنابراین کمبود ویتامین A می تواند موجب بیماری های گوش میانی شود. منابع بتاکاروتن مثل زردآلو و انبه و سایر میوه و سبزیجاتی که دارای رنگ های زرد و نارنجی هستند، در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند و در سلامت دستگاه شنوایی موثرند

توصیه تغذیه ای

هایپر سلامت

درمان خانگی گوش درد در کودکان

گوش درد انگار بخشی از دوران کودکی است و بیشتر بچه‌ها دست کم یک بار این درد را تجربه می‌کنند. گوش درد می‌تواند شدید باشد و احساس ناراحتی و بیقراری زیادی برای کودک ایجاد کند. هر کسی ممکن است دچار عفونت گوش شود اما بچه‌ها خیلی بیشتر از بزرگ‌ترها دچارش می‌شوند. از هر شش کودک، پنج کودک دست کم یک بار طی سه سال اولیه‌ی زندگی خود دچار عفونت گوش می‌شوند.
طریقه درمان

درد کودکان -به مدت ۲۰ دقیقه یک کمپرس آب گرم را به دقت روی گوش کودک قرار دهید. با این کار درد گوش او کمتر می‌شود. -دو تا سه هفته پس از بهبود عفونت گوش به پزشک مراجعه نمایید تا از سالم بودن پرده گوش کودک اطمینان حاصل کنید. -کودک را به گونه‌ای که سر او کمی بالاتر از بدن قرار داشته باشد یا به طور نیمه نشسته بخوابانید. این کار به کاهش درد گوش کمک می‌کند. -کودک نباید در معرض دود سیگار قرار داشته باشد زیرا دود سیگار می‌تواند تناوب و شدت عفونت گوش را افزایش دهد. -اگر باد یا سرما علائم گوش درد کودک را وخیم‌تر می‌کند باید گوش‌های او را بپوشانید.

محصولات مرتبط

مقالات

تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد