درمان گیاهی قند خون بالا

هایپر سلامت

قند خون چیست

دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می نماید.قند خون یا گلوکز، قند اصلی موجود در خون است. بدن گلوکز را از مواد غذایی که می‌خوریم دریافت می‌کند. این قند یک منبع انرژی مهم برای بدن است و مواد مغذی برای اندام‌های بدن، عضلات و سیستم عصبی را فراهم می‌کند.


علائم قند خون بالا

۱-خستگی زیاد
اگرچه قند خون بالا در ابتدا معمولا علامتی ندارد، اما خستگی زیاد و خواب آلودگی از نخستین علائم رایج و مشهود این مشکل محسوب می شوند.
۲-کاهش وزن
کاهش وزن از اصلی ترین علائم قند خون بالاست ؛ قند خون بالا بین ۲۰۰ تا۳۵۰ میلی گرم در هر دهم لیتر در نوجوانان ، ۲۰۰ تا۲۴۰ میلی گرم درکودکان است
۳-احساس گرسنگی زیاد
احساس گرسنگی شدید در اثرکاهش غیرعادی قند خون در ناحیه سلولی و مغزی به وجود می آید. اگر بدون افزایش فعالیت بدنی تان متوجه احساس گرسنگی شدید خود شده اید وضعیت را جدی تر بگیرید.

هایپر سلامت

هایپر سلامت

۴-احساس تشنگی شدید
زمانی که قند زیادی در خون وجود دارد، بدن ادرار بیشتری تولید می کند تا مازاد قند را دفع کند. این دفع ادرار بیشتر نیز باعث ایجاد تشنگی و عطش می شود.
۵-عفونت های اداری و ژنیتال
عقونت های پوستی یا عفونت های ادراری یا ژنیتال(دستگاه تناسلی) مانند عفونت بالانیت ( التهاب سر آلت تناسلی مرد)، قارچ های واژینال یا عفونت مثانه می تواند از جمله علائم قند خون بالا و همچنین منشا کشف و تشخیص ابتلای فرد به دیابت باشد
۶-مشکلات بینایی
با بالا رفتن قندخون در افراد دیابتی و باپیشرفت این بیماری در بدن فرد مبتلا به بیماریهای زیادی گرفتار می شود از جمله عوارض دیابت ،دیابت چشمی است که اغلب باعث کم بینائی یا نابینائی فرد مبتلا می شود


درمان گیاهی قند خون بالا

۱-خیار چنبر تلخ
از جمله گیاهانی که در درمان گیاهی قند خون بالا کار امد هست. خیار چنبر تلخ گیاهی است که میوه و تخم های آن مصارف دارویی دارد. از آن برای درمان زخم های معده، کولیت، یبوست،کرم های روده و شروع قاعدگی استفاده می کنند. نوعا در عفونت های پوستی و زخم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. خیار چنبر تلخ در هند به عنوان سبزی در بعضی خوراک ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین مصارف خیار چنبر تلخ برای درمان گیاهی قند خون بالا است کنترل دیابت مفید است به دلیل اینکه سبب پایین آوردن تأثیرات گلوکز خون می‌شود. این اتفاق به علت وجود ماده شیمیایی به نام کارانتین است.
۲-دارچین

دارچین یکی از گیاهانی هست که در درمان گیاهی قند خون بالا بسیار موثر است.دارچین یک درمان طبیعی عالی برای تثبیت سطح قند خون و کنترل دیابت به سه دلیل است:
قند خون را تنظیم می کند،سطوح انسولین به جلوگیری از مقاومت انسولین کمک می کند و آن را تنظیم کرده . این شرایط منجر به مشکلاتی نظیر کلسترول بالا ، تریگلیسرید ،چاقی می شود.افزایش متابولیسم گلوکز در کبد، تحت تاثیر هر نوع دیابت قرار می گیرد.

هایپر سلامت

هایپر سلامت

۳-شنبلیله
شنبلیله نقش موثری در درمان گیاهی قند خون بالا دارد؛ طبق مطالعات متعدد صورت گرفته مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم شنبلیله، تری‌گلیسرید Triglyceride را کاهش و HDL (چربی خوب) را افزایش می‌دهد؛ در دانه شنبلیله اسید آمینه‌ای به نام هیدروکسی ایزولوسین Hydroxy isoleucine وجود دارد که این اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می‌کند.
۴-انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی درختی است که در هند و خاورمیانه می روید. هزاران سال است که در طب آیوردیک مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه میوه ی درخت مصرف دارویی دارد و برای درمان گیاهی قند خون بالا استفاده می شود. انگور هندی از طریق خوراکی برای کلسترول بالا، تصلب شرایین، دیابت، درد و تورم لوزالمعده (پانکراتیت)، سرطان، ناراحتی معده، مشکلات چشم، درد مفاصل، اسهال، اسهال خونی، آرتروز، چاقی و درمان گیاهی قند خون بالا استفاده می شود همچنین برای کشتن میکروب ها و کاهش درد و تورم ناشی از واکنش بدن به جراحت یا بیماری (التهاب) ورد استفاده قرارمی گیرد..


۵-جمبو
جمبو نام درخت میوه دار و همیشه سبزی در مناطق ساحلی ایران است. که میوه در درمان گیاهی قند خون اثر گذار است در طب سنتی به عنوان دارویی مؤثر در درمان گیاهی قند خون بالا مورد استفاده قرار می گرفته ، زیرا تأثیر آن بر عملکرد لوز المعده قابل توجه است .د ردرمان دیابت ، دانه های جمبو حاوی یک نوع گلیکوزید به نام جمبو لاین هستند که تصور می شود وقتی تولید گلوکز افزایش می یابد قدرت کنترل تبدیل نشاسته به قند را دارند.
۶-میوه گواوا

گواوا میوه های استوایی تولید شده توسط درخت گواوا است. مقدار زیادی از میوه گواوا در برزیل، کلمبیا، ونزوئلا و مکزیک تولید می شود. این میوه به طور معمول خورده می شود یا به نوشیدنی ها، مربا و سایر غذاها افزوده می شود. میوه، برگ گواوا به عنوان دارو استفاده می شود. توجه داشته باشید با این که این میوه کم یاب هست ولی در درمان گیاهی قند خون بالا اثر بخشی بالایی دارد

هایپر سلامت

هایپر سلامت

نسخه گیاهی برای درمان قند خون بالا

۱-هرروز صبح یک قاشق غذاخوری از دانه‌های کتان را با لیوان آب گرم مخلوط‌کنید و برای درمان دیابت با معده خالی بخورید.
۲-
هر روز ۲ الی ۳ برگ ریحان را با معده خالی برای درمان دیابت و کاهش قند خون مصرف کنید.
۳-
شما می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری را به یک فنجان چای اضافه کنید و روزانه بخورید.همچنین می‌توانید دارچین را به غذاهای خود اضافه کنید.
۴-
ریشه جینسنگ را بردارید و ۳ گرم از آن را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید ۵ دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و هر روز این دمنوش را استفاده کنید.
۵-یک قاشق غذا خوری برگ خشک شده گزنه را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید و در صورت تمایل به یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید. این دمنوش را هر روز استفاده کنید.


توصیه های تغدیه ای درمان گیاهی قند خون بالا

باید ها و نباید های تغذیه ای در درمان گیاهی قند خون بالا 

مواردی که استفاده آن ها برای شخص بیمار مضر نیست
۱-غلات
۲-قزل آلا 
۳-آجیل 
۴-سیب زمینی شیرین
۵-زنجبیل
۶-دارچین

مواردی که استفاده آن ها برای شخص بیمار مضر هست
۱-در مصرف نمک احتیاط کنید 
۲-ژله ها، مربا، نوشیدنی و آب میوه
۳-برنج سفید
۴-سس گوجه
۵-انگور
۶-آناناس

هایپر سلامت

محصولات مرتبط

مقالات بیشتر
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد