درمان خانگی استفراغ

استفراغ استفراغ
تهوع وقتی است که احساس می کنید ممکن است استفراغ کنید، اما در واقع شاید استفراغ نکنید. تهوع و استفراغ علائم بسیار رایجی هستند و می توانند در اثر طیف وسیعی از عوامل ایجاد شوند، در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتند، گرچه احتمالا در زنان باردار و افرادی است که تحت درمان های سرطان قرار دارند شایع تر هستند.تهوع یک وضعیت ناراحتی و تشویش در معده است که اغلب قبل از استفراغ پیش می آید. استفراغ تخلیه محتویات معده با فشار از طریق دهان است که غیر داوطلبانه می باشد. همچنین استفراغ یک ریفلاکس غیر قابل کنترل است که محتویات معده را از طریق دهان خارج می کند.

علت استفراغ

۱-مصرف کردن قرص با معده خالی:داروهای خود را به همراه غذا مصرف کنید و بررسی کنید آیا تغییری حاصل می شود یا خیر. اگر خود دارو موجب شکل گیری حالت تهوع می شود با پزشک خود درباره تغییر دوز یا در صورت امکان تجویز داروی دیگر صحبت کنید.
۲- مبتلا به بیماری بازگشت اسید معده:بیماری بازگشت اسید معده می تواند موجب حالت تهوع شود زیرا اسید معده به بخش پایینی مری، لوله ای که دهان را به معده متصل کرده است، وارد می شود.
۳- بیش از حد پایین بودن قند خون:اگر قند خون شما بیش از حد پایین باشد، سطوح برخی هورمون ها مانند گلوکاگون و اپی‌نفرین برای کمک به بدن در تولید گلوکز بیشتر افزایش می یابند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، معده افزایش سیگنال هایی را تجربه می کند که می تواند موجب شکل گیری حالت تهوع شود.
۴-استرس و اضطراب:
هورمون های استرس مانند کورتیزول، اپی‌نفرین و موارد دیگر نیز در جریان خون ترشح می شوند که تعداد انقباض های معده را افزایش داده و موجب حالت تهوع می شود.

گیاهان مفید 

نسخه گیاهی 

درمان خانگی استفراغ

۱-موز:اگر تهوع شما همراه با کم آب شدن بدن باشد یا اگر استفراغ کرده باشید، یک تکه از میوه را به عنوان میان وعده مصرف کنید. موز می‌تواند به بازگرداندن پتاسیم به حالت تعادل کمک کند که اغلب در نتیجه اسهال و استفراغ از بدن خارج می‌شود.موز علاوه بر فیبر بالا حاوی پتاسیم است که علائم تهوع را بهبود می‌بخشد.
۲-دارچین:
دارچین حاوی مواد شیمیایی به نام کات چین (کاتکاین) است که به کاهش تهوع کمک می‌کند. به‌علاوه دارچین برای تحریم معده بسیار آرام‌بخش است و ازاین‌رو به رفع حالت تهوع ناشی از سو هاضمه، ریفلاکس اسید معده و گاز معده کمک می‌کند و بسیار کار آمد است برای درمان خانگی حالت تهوع.



۳- زنجبیل:زنجبیل یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان خانگی حالت تهوع است. محققان بر این باورند که اجزای فعال مانندِ روغن‌های فرار و ترکیبات فنل قوی در ریشه زنجبیل وجود دارد که بر سیستم عصبی، معده و روده تأثیر می‌گذارد که به‌نوبه خود باعث کاهش حالت تهوع می‌شود.
۴-لیمو:
لیمو همچنین حالت تهوع را از بین می‌بردو باعث درمان خانگی حالت تهوع می شود. اسیدهای خنثی در لیمو باعث ایجاد بی‌کربنات در معده می‌شوند که می‌تواند حالت تهوع ناشی از آنفولانزا، گاز معده، سوزش سر دل و ناراحتی معده را رفع کند. همچنین لیمو کمک می‌کند سطح PH بدن به حالت طبیعی خود بازگردد.

درمان خانگی استفراغ

هایپر سلامت

۵-سرکه سیب:سرکه سیب به‌عنوان یک درمان خانگی حالت تهوع مرتبط با بیماری حرکت، میگرن و مسمومیت غذایی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این سرکه سیب به هضم مناسب کمک می‌کند و بسیاری از اختلالات مرتبط با معده را که باعث تهوع می‌شود درمان می‌کند.
۶-زیر سبز:
زیر سبز باعث تقویت آنزیم‌های گوارشی در معده می‌شود که هضم و جذب مناسب مواد مغذی بدن را افزایش می‌دهد. این کار به کاهش حالت تهوع و علائم مرتبط با آن کمک می‌کند.


نسخه گیاهی برای درمان خانگی استفراغ

۱- یک قاشق چای‌خوری ریشه زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. کمی عسل و آب‌لیمو برای طعم به آن اضافه کنید. سه فنجان از این چای را در یک روز برای درمان تهوع مصرف کنید.
۲-
یک قاشق چای‌خوری پودر گل میخک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت ۵ دقیق اجازه دهید دم بکشد سپس یک قاشق چای‌خوری عسل مخلوط‌کنید و بنوشید.
۳-
نصف قاشق چای‌خوری بادیان را به نصف فنجان آب جوش اضافه کنید و سپس به مدت ۵ دقیقه اجازه دقیقه دم بکشد. این چای را برای از بین بردن حالت تهوع مصرف کنید.
۴-
یک قاشق چای‌خوری برگ نعنای فلفلی را در یک فنجان آب داغ قرار دهید. به مدت ۳ الی ۵ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. یک قاشق چای‌خوری عسل اضافه کنید و این چای را برای درمان حالت تهوع بنوشید.

نسخه گیاهی برای درمان خانگی استفراغ

هایپر سلامت

استفراغ در کودکان

طبیعی است که گاهی اوقات نوزادان و کودکان استفراغ کنند. در بیشتر موارد، بیشتر از یک تا دو روز طول نخواهد کشید و نشانه ای از جدی بودن نیست. شایعترین علت استفراغ در کودکان و نوزادان، گاستروانتریت است. این یک عفونت روده است که معمولاً توسط ویروس یا باکتری ایجاد می شود و این باعث اسهال نیز می شود. علائم ممکن است ناخوشایند باشد اما کودک شما معمولاً بعد از چند روز احساس بهتری پیدا می کند.


تفاوت برگرداندن شیر و استفراغ در کودکان
استفراغ با بالا آوردن خفیف شیر که هر دو مورد معمولاً بعد از تغذیه رخ می‌دهد فرق دارد. وقتی یک نوزاد استفراغ می‌کند، چه به اندازۀ چند قاشق چای‌خوری که از چانه‌اش چکه کند، چه یک مقدار بیشتری از مواد غذایی، کودک مضطرب نمی‌شود و شکم یا بقیۀ بدن او دچار ناراحتی نخواهد شد و فشاری هم به او وارد نمی‌شود، یعنی یک واکنش بسیار طبیعی.

چه موقع به پزشک مراجعه کنید؟
• استفراغ آنها سبز است یا حاوی خون است.
• آنها بیش از یک یا دو روز استفراغ کرده اند.
• کودک شما به طور مکرر استفراغ می کند و قادر به نگه داشتن مایعات نیست.

هایپر سلامت

محصولات مرتبط

مقالات بیشتر

تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد