هر آنچه در مورد خواص تخم کرفس باید بدانید


همه چیز درباره تخم کرفس


کرفس به درمان طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی کمک می کند و حال اینکه تخم کرفس به واسطه آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد التهابی موجود در آن، خواص درمانی زیادی دارد.


تخم کرفس چیست ؟


تخم کرفس ، از همان گیاهی تهیه می شود کە شاخ و برگ آن را مصرف می کنیم یا در طبخ غذا استفاده می کنیم.اگر هرگزشاخ وبرگ آن را در زیستگاه طبیعی اش ملاحظه نکرده اید، باید خاطر نشان ساخت کە کرفس نوعی گیاه نازک وکشیده است . این گیاه دارای سه تا پنج برگ متشکل از بخشهای متعدد و گلهایی دارای گلبرگهای سفید ریزاست.تخمهای کرفس از گلهای این گیاه تهیه و بسیار ریز با رنگ قهوه ای سیر با بوی قوی و خوشایند است.
تخم کرفس
  یک ماده طبیعی است که در قالب مکمل های غذایی به فروش می رسد. از تخم کرفس به عنوان یک طب جایگزین (آیورودا) نیز استفاده می شود. گفته می شود که این ماده به درمان طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی کمک می کند. تحقیقات موجود در زمینه آثار سلامتی مصرف تخم کرفس محدود است، با این حال تخم این گیاه به واسطه آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد التهابی موجود در آن، خواص درمانی زیادی دارد.


موارد مصرف تخم کرفس


در طب جایگزین، از تخم کرفس برای درمان مشکلات زیر استفاده می شود:
اضطراب
• آرتروز
سرماخوردگی
• آنفولانزا
• نقرس
فشارخون بالا
• کلسترول بالا
بی خوابی
علاوه بر این، گفته می شود که تخم کرفس به هضم غذا و افزایش سلامت کبد کمک می کند. تخم این گیاه یک ماده دیورتیک است که باعث افزایش جریان ادرار در بدن می شود.

همه چیز درباره تخم کرفس

خواص درمانی تخم کرفس بررسیهای اخیر علمی نشان داده است که برخی مواد شیمیایی موجود در تخم کرفس واقعاً می تواند در درمان مشکلاتی نظیر فشارخون بالا، ورم مفاصل و اضطراب مؤثر واقع شود. تخم کرفس در پیشگیری از سرطان نیز مؤثر است. تخم کرفس ازدیرباز برای درمان ورم مفاصل و اسپاسم عضله مورد استفاده بوده است. وجود چندین عنصر شیمیایی در تخم کرفس از التهاب جلوگیری می کند و درد را تسکین می بخشد. سایر مواد شیمیایی موجود، عضلات موجود در اسپاسم را آزاد می کنند.
تخم کرفس حاوی کلسیم است که در شل کردن گرفتگیهای عضله کمک می کند. برخی مواد شیمیایی موجود در تخم کرفس خاصیت ضد باکتری دارد در حالیکه برخی دیگر ادرارآور است، بدین معنا که به تخلیه آب بدن در قالب ادرار کمک می کند.
این کار باکتریها و مواد معدنی را که سبب تشکیل انواع سنگهای مثانه و کلیه میشوند، شستشو می دهد. برخی از عناصر شیمیایی موجود در این گیاه خاصیت کاهش فشار شدید رگها را دارند، بدین معنا که در کاهش فشار خون مفید واقع میشود. تخمهای کرفس حاوی مقدار متنابهی کلسیم است که این عنصر نیز فشار خون را پائین می آورد. مصرف این گیاه در طب سنتی برای درمان نقرس و سنگهای کلیه سابقه طولانی دارد. این ماده میزان اسید اوریک بدن را کاهش می دهد.
تحقیقات بعمل آمده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که تخم کرفس از آسیب کبدی ناشی از مواد شیمیایی سمی پیشگیری می کند. این ماده در طول قرنهای متمادی بعنوان تونیک کبد مورد استفاده قرار گرفته است. تخم کرفس عضلات رحمی را تقویت می کند که به افزایش جریان خون قاعدگی منجر میشود.
ماده ای دیگر در این گیاه “لیمونین” است که به عنوان یک آرامبخش خفیف عمل می کند. کلسیم موجود در تخم کرفس اعصاب تحت فشار را آرام می بخشد. این گیاه همچنین از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند. به عنوان مثال یکسری از عناصر شیمیایی موجود در تخم کرفس از تولید تومور ها در حیواناتی که در معرض مواد سرطان زا قرار گرفته بودند، جلوگیری نمود.
در ادامه، نگاهی به برخی از خواص درمانی بالقوه تخم این گیاه می اندازیم:


  • فشار خون بالا
  • یافته های یک مطالعه مقدماتی که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال دارویی-غذایی منتشر شده است، نشان می دهد که تخم کرفس به درمان فشار خون بالا کمک می کند. محققان با آزمایش تخم این گیاه روی موش ها دریافتند که عصاره تخم کرفس باعث کاهش فشار خون در این حیوانات می شود. با این حال، مصرف آن هیچ تاثیری بر افراد دارای فشار خون طبیعی ندارد.

  • سرطان
  • تحقیقات نشان می دهد که عصاره تخم کرفس خواص ضدسرطانی دارد. مطالعات انجام گرفته بر موش ها در سال ۲۰۰۵ نشان می دهند که عصاره تخم کرفس نقش قابل توجهی در درمان سرطان کبد دارد. علاوه بر این، مطالعه منتشر شده در مجله جلوگیری از سرطان آسیا و اقیانوسیه، نشان داده است که تخم این گیاه به درمان سرطان معده نیز کمک می کند.
  • در این مطالعه، که با آزمایش بر سلول های انسانی به انجام رسید، مشخص شد که عصاره تخم کرفس از گسترش سرطان معده در بدن جلوگیری می کند.

ترکیبات گیاه

ترکیبات این گیاه عبارتند از: روغنهای سیال (از جمله آپول)، فلاونیدها، بورون، کلسیم، آهن، لیمونین، سدیم، روی، ان-بوتیل، فاتالید ۳، اسید آلفالینولنیک، b ادوسمول، گواکول، ایزوایمپراتورین، P - سایمین، ترپنین - ۴- ال و آمبلیفرون.

اشکال موجود
تخمهای تازه یا خشک، انواع قرص، انواع کپسول، حاوی روغن تخم کرفس، عصاره تخم کرفس که عناصر و ترکیبات فعال آن بوسیله الکل یا گلیسیرین استخراج شده است.


هشدار


اگر باردار هستید یا احتمال آنرا می دهید، از مصرف این گیاه بپرهیزید.
تخم کرفس
، گیاه طبی بی خطری است. اما باید یک نکته را مدنظر قرار داد که اگر از آن بعنوان ادرار آور استفاده می کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. مواد و داروهای ادرار آور می توانند پتاسیم بدن شما را که ماده مقوی ضروری است، خالی کنند.
همچنین، تخم کرفس را که مستقیماً از مزرعه می چینند مصرف نکنید. اغلب تخم ها که به قصد تکثیر گیاه بفروش می رسند آغشته به مواد و عناصر شیمیایی است و نباید مصرف داخلی داشته باشد.
اطلاعات چندانی در باب بی خطر بودن مصرف مکمل های غذایی حاوی تخم کرفس وجود ندارد، با این حال گفته می شود که مصرف تخم این گیاه در درازمدت برای افراد مبتلا به التهاب کلیه مضر است. علاوه بر این، گفته می شود که تخم کرفس با شماری از داروها، از جمله داروهای رقیق کننده خون، داروهای ادرارآور، لیتیوم و داروهای تیروئید تداخل دارد. بنابراین، اگر از این داروها استفاده می کنید، قبل از مصرف تخم کرفس با پزشک تان مشورت کنید.
توجه داشته باشید که این مکمل ها تست ایمنی را نگذرانده اند و رژیم های غذایی مبتنی بر آنها هرگز کنترل نشده است. در برخی موارد، ممکن است مکمل دوز بالاتری از مقدار مورد نیاز شما را ارائه کند. در موارد دیگر، ممکن است محصول به فلزات مضر آلوده باشد. همچنین، ایمنی مصرف این مکمل ها توسط خانم های باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که مشکلات پزشکی دارند و دارو مصرف می کنند، به اثبات نرسیده است.


تهیه دم نوش تخم کرفس

برای تهیه چای کرفس مقداری آب جوش روی یک قاشق چایخوری تخم تازه کوبیده شده بریزید. قبل از خوردن بگذارید به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه خوب دم بکشد. روزی سه بار آنرا میل کنید.

تخ کرفس

جایگزین های مناسب برای تخم کرفس

فشار خون بالا که یک عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی (علت اصلی مرگ ومیر در ایالات متحده) محسوب می شود، با رعایت یک رژیم غذایی متعادل که فاقد سدیم و چربی های اشباع باشد، قابل پیشگیری است. حفظ وزن ایده آل، محدود کردن مصرف نوشیدنی، ورزش منظم، اجتناب از سیگار و تمرین تمدد اعصاب نیز به کاهش فشار خون بالا کمک می کنند.
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیر و اسیدهای چرب امگا-۳ به درمان فشار خون بالا کمک می کنند.
علاوه براین، دریافت ویتامین D کافی و نوشیدن چای سبز نیز فشار خون شما را کنترل می کند.
عصاره تخم کرفس به صورت مکمل های غذایی در فروشگاه های مواد غذایی به فروش می رسد.

با توجه به تحقیقات اندکی که در این زمینه وجود دارد، نمی توان گفت که تخم کرفس یک گزینه درمانی قطعی است. همچنین باید توجه داشته باشید که خود درمانی و به تاخیر انداختن درمان استاندارد ممکن است عواقب جدی به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر قصد دارید از تخم کرفس برای درمان مشکلات خود استفاده کنید، بهتر است از قبل با پزشک تان مشورت کنید.

محصولات مرتبط
مقالات مرتبط
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد