محصولات مرتبط

۱۵ خواص شگفت انگیز عرق رازیانه و دمنوش رازیانه در سلامت جسم

مقدمه :
رازیانه یا بادیان از گیاهان معطر با طعمی شبیه به نعنا بوده که مختلطی از طعم های تند، تلخ و شیرین را دارا می باشد. گیاه رازیانه را می توان با ساقه های سبز و ریشه های سفید رنگ که گلهای زرد رنگ و خوشه ای مانندش در انتهای ساقه ها خودنمایی می کنند مشاهده نمود. گیاه رازیانه، جزوه خانواده چتریان بوده که مشتمل ساقه هایی با شیارهای هم ردیف و برگ های نازکی می باشد. این گیاه دارای ارتفاعی در حدود ۲ متر می باشد که می توان از دانه های رازیانه و عرق رازیانه، در مصارف خوراکی استفاده نمود. کلام اخر در رابطه با گیاه دارویی رازیانه می توان به خواص شگفت انگیز عرق رازیانه و دمنوش رازیانه در سلامت جسم اشاره داشت که می تواند در درمان بسیاری از بیماری های زنانه و مردانه موثر باشد.

طبع رازیانه چیست؟

امروزه بسیاری از افراد به دنبال تحقیق در رابطه با سازگاری طبع های داروهای گیاهی می باشند. با توجه به اینکه بدن همه ی افراد دارای طبع های متفاوتی می باشد و می بایست مواد غذایی و داروهای گیاهی را در راستای سازگاری با بدن خود استفاده فرمایند، می توان گفت که رازیانه در گروه طبع های گرم و خشک قرار گرفته و برای افرادی که دارای طبع گرم هستند مناسب نمی باشد. زیرا این گیاه، به بدن گرمای فراوانی می بخشد و منجر به کاهش رطوبت و گرفتن تری بدن می شود. ولیکن افرادی که دارای طبع گرم هستند و تمایل به استفاده از عرق رازیانه و روغن رازیانه هستند، می توانند آن را به همراه عرق کاسنی مورد مصرف قرار دهند. رازیانه دارای مقدار زیادی از هورمون های زنانه می باشد که میزان فیبر، پتاسیم، ویتامین A ، ویتامین C، ویتامین B۶، ویتامین K و فولات، آهن، کلسیم، مس، روی و سلنیوم را، با مقادیر بالا در خود جای داده است.
در ادامه ی مقاله، به بررسی مزایا و ۱۵ خواص شگفت انگیز عرق و دمنوش رازیانه در سلامت جسم می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

خواص روغن رازیانه | خواص عرق رازیانه

خواص شگفت انگیز دمنوش رازیانه و عرق رازیانه | هایپر سلامت

۱- روغن رازیانه دارای خواص آنتی سپتیک بوده و می تواندبرای درمان زخم مفید باشد.
۲- روغن رازیانه اثر آرامش بخش بر روی اعصاب، ماهیچه ها، روده ها و سیستم تنفسی دارد.
۳- جهت پاکسازی روده ها و درمان یبوست می توان از روغن رازیانه استفاده نمود. 
۴- عرق رازیانه ادرار آور بوده و منجر به دفع سموم بدن می گردد.
۵- درمان خستگی، سرگیجه و افسردگی با روغن رازیانه امکان پذیر می باشد.
۶- از روغن رازیانه جهت عفونت معده و زخم معده می توان استفاده نمود.
۷-  روغن رازیانه برای درمان سرماخوردگی و سرفه مفید می باشد .
۸- افزایش دهنده میل جنسی با نوشیدن عرق رازیانه.


۹- روغن رازیانه را می توان جهت کاهش درد های مفصلی و ارتروز مورد استفاده قرار داد.
۱۰- روغن رازیانه باعث از بین بردن کرم های روده می شود.
۱۱- استفاده از دمنوش رازیانه جهت افزایش شیر در بانوان شیرده .
۱۲- از دیگر خواص عرق رازیانه می توان به کاهش نفخ و گاز معده اشاره داشت.
۱۳- عرق رازیانه ادرار آور بوده و منجر به دفع سموم بدن می شود.
۱۴- دمنوش رازیانه، منجر به برطرف شدن آسم، سرفه و تنگی نفس است.
۱۵- چاق شدن اندام بانوان می شود.

خواص عرق رازیانه برای جوش صورت | هایپر سلامت

در ادامه مقاله، به بررسی بیشتر خواص روغن رازیانه و دمنوش رازیانه می پردازیم.
# فواید عرق رازیانه برای خانمها
# خواص رازیانه برای درمان بیماری ها
# خواص عرق رازیانه برای مردان

معایب عرق رازیانه

* کاهش نیروی جنسی آقایان
* لاغری بیش از حد برای خانم ها
* فیبر موجود در رازیانه از سرطان روده بزرگ پیشگیری می کند.
* مصرف رازیانه در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود.

* قطع و یا کاهش شیر در زنان شیرده.
* ایجاد سر درد برای افراد سرد مزاج.
* مصرف رازیانه برای خانم های باردار، احتمال سقط جنین را به همراه دارد.
* رازیانه ممکن است با بعضی دارو های فشار خون تداخل دارویی داشته باشد.


خواص عرق رازیانه و دمنوش رازیانه برای لاغری | هایپر سلامت

عرق رازیانه برای خانمها


• موثر در قاعدگی

• بزرگ شدن سینه

• درمان یائسگی

• افزایش شیردهی


تاثیر عرق رازیانه در قاعدگی چگونه است؟

* برای بسیاری از بانوانی که دچار اختلالات هورمونی هستند و به صورت مداوم دچار که بینی های ممتد قبل و بعد از عادت ماهیانه می شوند بسیار توصیه و پیشنهاد می گردد. مصرف عرق رازیانه در بانوان، منجر به تنظیم دوران قاعدگیشان شده و درد ناشی از عادت ماهیانه و دوران پریودی را در بانوان کاهش میدهد. همچنین مصرف رازیانه برای بانوان، منجر به جلوگیری و پیشگیری از بیماری هایی مانند سندوم پیش از قاعدگی می شود.

عرق رازیانه در درمان یائسگی موثر است؟

* مصرف رازیانه به دلیل مقادیر بالای فیتواستروژن ها در زنان علائم یائسگی را کاهش می دهد. رازیانه دارای خواص هورمونی بوده و برای بیش از ۸۰ درصد بانوان جهت تامین سلامتشان تجویز و توصیه می گردد. مصرف دمنوش رازیانه و عرق رازیانه برای خانم هایی که به یائسگی رسیده اند منجر به کاهش عوارض این دوره شده و برای افرادی که دچار یائسگی زودرس شده اند، می تواند به آن ها جهت بازگشت به دوران عادت ماهیانه کمک کند.

عرق رازیانه برای بزرگ شدن سینه

* وجود فلاونوئیدهای موجود در دانه های رازیانه مقدار استروژن را افزایش داده و در نتیجه باعث بزرگ شدن ها در بانوان سینه می شود. به همین علت برای افرادی که می خواهند دارای سینه های بزرگ تری باشند، پیشنهاد می گردد که از گیاه رازیانه استفاده .همچنین در مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، مشخص شد رازیانه حاوی نوع خفیف استروژن است که باعث افزایش شیر مادر در در زنان شیرده می شود.

خواص شگفت انگیز عرق رازیانه و دمنوش رازیانه برای درمان بیماری ها

دمنوش رازیانه و فشار خون

رازیانه حاوی مقادیر بالای پتاسیم بوده و می تواند به کاهش فشار خون بالایی بسیاری از افراد کمک کند.

عرق رازیانه و سنگ کلیه

خواص دیورتیک رازیانه مواد سمی بدن را از طریق ادرار دفع کرده و برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه مفید می باشد.

رازیانه و کم خونی

آهن و هیستیدین موجود در رازیانه تولید هموگلوبین را تحریک کرده و در درمان کم خونی مفید موثر می باشد.


روغن رازیانه و سرطان

رازیانه حاوی روغن آنتیول و سلنیوم است که خواص ضد سرطانی فوق العاده ای را در خود جای داده است. مطالعات بالینی نشان داده که مواد موجود در رازیانه برای پیشگیری و درمان انواع سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ مفید می باشد.

خواص رازیانه برای چشم

تقویت دید یکی دیگر از خواص معجزه اسای رازیانه می باشد.مصرف فلاونوئیدها، ویتامین C و روی موجود در رازیانه به همراه غذا، برای سلامت چشم و التهاب و درمان بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا بسیار مفید می باشد و از بروز بیماری که ممکن است در پیری رخ دهد پیشگیری می کند.


خواص رازیانه برای معده و روده

 رازیانه حاوی مقادیر بالای فیبر رژیمی است که هضم را بهبود بخشیده، ریفلاکس معده، معده درد و زخم معده را درمان می کند و به عنوان یک ملین برای درمان یبوست مفید می باشد.

خواص عرق رازیانه برای یبوست

پودر دانه های رازیانه مانند یک ملین قوی می باشد و با بهبود حرکات روده به یبوست کمک می کند. همچنین دانه های رازیانه دارای آنتول و سینول بوده و برای درمان اسهال بسیار مفید است.


عرق رازیانه و سرماخوردگی

ویتامین C موجود در رازیانه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و عرق رازیانه و سرماخوردگی برای درمان سرماخوردگی، گلودرد و سرفه و آسم مفید می باشد.

رازیانه و تپش قلب

پتاسیم و فیبر بالای موجود در عرق رازیانه ، کلسترول بالای خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

رازیانه و پیشگیری از پوکی استخوان

گیاه رازیانه ،حاوی بسیاری از ویتامین، کلسیم، منیزیم و منگز بوده که در استخوان بندی و جلوگیری از پوکی استخوان موثر می باشد.

خواص رازیانه برای پوست و مو | خواص رازیانه برای جوش صورت

خواص رازیانه بر روی پوست

با استفاده از دانه های رازیانه، عرق رازیانه و دمنوش های رازیانه می توانید آرامش و تمیزی از دست رفته ی پوست صورت را به صورت خود باز گردانید. دانه های رازیانه با همراه داشتن خواص پاکسازی و ضدعفونی کنندگی منجر به از بین رفتن جوش های صورت، چین و چروک ، از بین بردن آلودگی نفوذ کرده در عمق پوست، شفاف سازی و روشن کردن پوست های چرب می شود و طراوت و شادابی را به چهره های خسته باز می گرداند.
ضدپیری با رازیانه:
همانطورکه در قسمت های قبل گفته شد رازیانه شامل خواص بسیار فوق العاده ای برای پوست می شود. تمام اجزا این گیاه مانند ساقه، ریشه، برگ، دارای ویتامین های مانند B و C می باشد به همین دلیل دانه های سرشار از آنتی اکسیدان رازیانه، با ایجاد سنتز کلاژن ، خواص ضد پیری را در بر گرفته و منجر به شفاف سازی، طراوت و رفع چین و چروک های صورت می شود.


رازیانه برای جوش صورت

جهت درمان جوش های صورت، استفاده از رازیانه به صورت عرق و دمنوش رازیانه روشیست بسیار موثر، که برای از بین بردن جوش های صورت مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به ساخت دو روش ماسک رازیانه جهت از بین بردن جوش های صورت می پردازیم :


روش اول ایجاد ماسک رازیانه برای جوش های صورت :

برای از بین بردن جوش های صورت با رازیانه، تنها می بایست به ساخت محلول و یا ماسک با این ماده ی شگفت انگیز بپردازید. ابتدا به میزان دلخواه، دانه های رازیانه را در یک فنجان گذاشته و سپس به میزان لازم مقداری اب جوش به آن ها اضافه فرمایید. از این زمان به مدت ۱۰ دقیقه می بایست دم بکشد و سپس سرد شود. سپس ماسک و محلول به وجود امده از دانه های رازیانه را برای از بین بردن جوش های صورت، به مدت ۵ دقیقه به صورت و گردن خود مالیده و به صورت خورشیدی ماساژ دهید. در انتها صورت خود را با اب سرد شستشو دهید.

روش دوم تهیه ماسک رازیانه در درمان جوش های صورت :

در این روش تهیه ماسک صرت رازیانه برای کاهش و از بین بردن جوش های صورت، می توانید دانه های رازیانه را در فنجانی ریخته و نصف آن را اب جوش بریزید. سپس با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری زعفران به آن، به مدت ۳۰ دقیقه دم کشیده و سپس به حالت سرد در آید. بعد از گذشت حدود نیم ساعت، با اضافه کردن عسل به آن، ماسکی خمیری ایجاد می شود.ماسک رازیانه برای جنگیدن با جوش های صورت آمادست. تنها کافیست این ماسک را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بر روی صورت خود گذاشته و سپس صورت خود را با اب ولرم بشویید.


طرز تهیه ماسک رازیانه برای پوست | هایپر سلامت

خواص رازیانه برای از بین بردن موهای زائد

تحقیقات نشان داده است که رازیانه می تواند در درمان و از بین بردن موهای زائد بدن، بسیار مناسب و مقرون به صرفه باشد. برای از بین بردن موهای زائد بدن با اسفاده از رازیانه، تنها کافیست بذر رازیانه را پودر کرده و آن را با روغن مناسب ( روغن زیتون یا بادام) مخلوط کرده، سپس ماسک به وجود آماده را بر روی صورت خود بگذراید. این ماسک علاوه بر کاهش موهای زائد بدن، به شفاف سازی پوست صورت نیز می پردازد.


خواص رازیانه برای تقویت موی سر و تهیه ماسک رازیانه:

از دانه های رازیانه می توان برای درمان شوره، پوست پوست شدن کف سر، خارش، موخوره، شکنندگی و ریزش مو استفاده کرد.
** روش تهیه ماسک رازیانه برای درمان ریزش مو:
ابتدا به میزان لازم، دانه های رازیانه را در یک فنجان آب جوش ریخته تا به مدت نیم ساعت دم بکشد. پس از گذشت ۳۰ دقیقه، نوبت به اضافه کردن گلیسیرین و یک قاشق سرکه سیب می رسد. سپس این مواد را به مدت ۳ الی ۵ دقیقه، کف و ساق موهای خود ماساژ داده و بگذارید بر روی موهای خود بماند. پس از گذراندن ۳۰ دقیقه می توانید موهای خود را با آب و شامپو ماساژ داده و بشویید.

خواص عرق رازیانه برای مردان

تحقیقات نشان داده است، خواص موجود در رازیانه می تواند برای تقویت جنسی آقایان بسیار مفید باشد. از دیگر خواص رازیانه برای اقایان می تواند به افزایش هورمون تستوسترون در مردان اشاره داشت که مانع از ایجاد پروستات و ناتوانی جنسی در اقایان می شود . در ادامه نیز، مصرف رازیانه در مردان منجر می شود که ارگاسم مردان به حد تعادل رسیده و برای آن ها رابطه جنسی با لذت بیشتری را فراهم می سازد. ولیکن نکته قابل توجه در مصرف استفاده بیش از حد رازیانه برای اقایان، می تواند موجب کاهش نیرو جنسی شود.

خواص دمنوش گیاه رازیانه

  • چای رازیانه برای درمان سوزش سر دل و سو هاضمه مفید می باشد.
  • چای و دمنوش رازیانه برای درمان کولیک در نوزادان و کودکان مفید می باشد.
  • دمنوش رازیانه برای درمان عفونت های چشم و درمان پف زیر چشم مفید می باشد.
  • چای و دمنوش رازیانه تهوع صبحگاهی در زنان باردار را درمان می کند.
  • چای رازیانه از کبد محافظت کرده و برای درمان بیماری هایی مانند زردی موثر می باشد.
  • دمنوش رازیانه استروژن در زنان را تحریک کرده و در درمان سندروم پیش از قاعدگی، درد پریود و یائسگی مفید می باشد.
  • چای و دمنوش رازیانه یکی از بهترین روش های طبیعی برای افزایش چربی سوزی بدن بوده و به کاهش وزن کمک می کند.
خواص دمنوش گیاه رازیانه | هایپر سلامت

طرز تهیه چای و دمنوش رازیانه :

جهت طرز تهیه طرز تهیه چای و دمنوش رازیانه، ۱ قاشق چای خوری دانه های رازیانه را خوب بشویید و آن ها را در یک فنجان آب جوش بریزید، بگذارید ۷ تا ۱۰ دقیقه بماند تا دم بکشد. چای و دمنوش رازیانه آماده نوشیدن است. می توانید چای و یا دمنوش رازیانه را به صورت منفرد و یا همراه با کمی نبات نوش جان فرمایید.

مقالات
تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هایپر سلامت می باشد